VÍTR V DOMINIKÁNSKÉ REPUBLICE

DOMINIKÁNSÁ REPUBLIKA POČASÍ

Počasí v Dominikánské republice v průběhu roku

V sezóně i mimo sezónu...

Jednou z jistot Dominikáské republiky je počasí. Po celý rok si tu užíváme sluníčko a horké tropické podnebí. Nejpříjemnější teploty v Dominikánské republice zažijete zhruba od začátku prosince až do půlky března.

Nemusíte mít ale strach, že byste si neužili dovolenou v září. Užijete si vyhřáté moře, které je právě touto dobou nejteplejší, a to dokonce tak, že se osvěžit musíte spíše v bazénu.

Modrou oblohu a zářivé slunce tady tedy potkáte prakticky každý den, po celý rok. Deště vás tu potkají především koncem léta, ale můžete se s nimi úplně klidně setkat i v zimních měsících.

Jak vypadá takový tropický deštík? Přijde bouřka, z nebe padají hektoliktry vody a za pár minut je hotovo. Chvíli koukáte na odcházející černé mraky a za pár minut je sucho a můžete utíkat zpět do moře. Poslední roky se stává, že se objeví zamračený den, v průběhu kterého zaprší víckrát.

Jak Santo Domingo, tak Santiago de los Caballeros jsou místy takové doslovné betonové džungle, ve kterých si bez klimatizace těžko oddechnete od horka a vlhkosti, ačkoliv kolikrát právě Santo Domingo osvěží večerní přímořský větřík.

Klidnější teploty najdete v horských oblatech. Ať již navštívíte Jarabacou, nebo dokonce vylezete na nejvyšší horu Dominikánské republiky Pico Duarte určitě si nemyslete, že vám bude stačit plážové oblečení!

DOMINIKÁNSKÁ REPUBLIKA HURIKÁNY A DÉŠŤ

Jak je to tu s hurikány?

Hlavně žádnou paniku! My je tu přežíváme v pohodě, stejně jako zemětřesení...

Oficiální vymezení období s rizikem hurikánů je od 1. června do 30. listopadu. Realita je taková, že toto je klasické období, kdy se v Karibiku trochu honí počasí a je vždycky velkým dílem náhody, kterým směrem se bouřka vydá. Občas skončí v USA, občas v Panamě a občas v Dominikánské republice a Haiti. Zajímavé je, že pokud dorazí hurikán do Dominikánské republiky, tak z pravidla zasáhne jih a východ ostrova a my na severu máme maximálně hutnou bouři.

Hodně za to můžou hory ostrova v kombinaci s oceánskými proudy. Pokud se objeví riziko hurikánu, tak oficiální vládní centrum pro nouzové situace (Centro de Operaciones de Emergencia - COE) neustále situaci a rizika monitoruje, varuje a pomáhá veřejnosti a prakticky tu nemůže nastat situace, kdy by bouře zasáhla ostrov nepřipravený.

My jsme tu zažili jeden hurikán a ten nebyl z nejmenších. Nejvíce ho odnesl jihovýchod ostrova, ale všude byli na hurikán všichni připraveni. Lidi se schovali doma, zásobili se potravinami a vodou, udělali si něco dobrého a přečkali ten nečas.

Máme tu i oficálně vymezené období deštů, které se prolíná s obdobím hurikánů, ale upřímně - nenechte se tímto vystrašit. Počasí tu budete mít super!

DEŠTĚ A BOUŘKY V DOMINIKÁNSKÉ REPUBLICE

DOMINIKÁNSKÁ REPUBLIKA POČASÍ V REGIONECH

Rozmanitá země a ještě rozmanitější počasí!

Nejteplejší měsíce - červenec a srpen

Nejchladnější měsíce - prosinec až únor

Nejdeštivější měsíce - srpen až září

SEVER DOMINIKÁNSKÉ REPUBLIKY Sever má lehce odlišné klima díky tomu, že jeho pláže omývá oceán. Klima je stabilnější a teplota vody se celý rok pohybuje v rozmezí 27ºC - 29ºC. Případné bouřky sem přijdou pouze ze severu od oceánu, nebo se vrátí od hor, které podrží veškerou oblačnost, která by přišla z jihu. Druhé největší město země Santiago de los Caballeros je od moře odděleno kopečky a lesy a od zbytku země počátkem hor, takže se tam udržují poměrně vysoké teploty bez možnosti svlažení.

JIHOZÁPAD DOMINIKÁKSÉ REPUBLIKY Jihozápadní region Dominikáské republiky má velmi unikátní topografii a zároveň je jedním z nejmíň navštěvovaných regionů. Na jedné straně obehnán horami a hustými lesy, a zároveň na druhé straně omýván Karibikem, je tento region nejteplejším z celé země. Obecně je tato část země sušší a teplejší, ale opravdu záleží na konkrétním místě.

SANTO DOMINGO

Santo Domingo je hlavní a největší město Dominikánské republiky. Teploty jsou v něm po celý rok horké a vlhké vyjma zimy, kdy město občas svlaží mořský vánek. To je zároveň nejlepší čas na návštěvu města. V létě jenom s ochranou před sluníčkem, protože kolem oběda je to v centru pomalu o život.

CENTRÁLNÍ REGION Počasí v regionech Jarabacoa, Constanza, San Jose de Ocoa a ostatních horských lokalitách zaznamenává nejnižší teploty z celé země. V průběhu dne se zde osvěžíte teplotami až od 10ºC nižšími než u moře (průměrně 24ºC) a v noci zde můžete zažít dokonce i teploty kolem 10C! Tento fakt odpovídá tomu, že Dominikánská republika má nejvyšší hory v Karibiku. Ve vysokohorských oblastech dokonce občas v prosinci i mrzne!

VÝCHOD A JIHOVÝCHOD DOMINIKÁNSKÉ REPUBLIKY Počasí v regionech Juan Dolio, Boca Chica, Punta Cana, La Romana, Bayahibe a Dominicus je po celý rok v zásadě slunečné a suché. V létě se zde setkáte s občasnými dešti, které málokdy trvají déle než pár desítek minut.

AKTUÁLNÍ PŘEDPOVĚĎ PUERTO PLATA